Otomasyon, Veri Toplama

Digitor EMP Makina Otomasyonu Sistemi

2010 Nisan ayından bu yana Olmuksan Çorlu fabrikasında kullanımına başlanılan Digitor Makina Otomasyonu Sistemi ilk olarak Olmuksan bünyesindeki fabrikalarda devreye alınmıştır. Daha sonrasında gerek teknolojik gerekse sistemsel ileri düzey geliştirmelerle “yeni nesil” Digitor EMP Modern Ambalaj bünyesindeki fabrikalarda ve Azersun Ambalaj işletmesinde devreye alınmıştır.

Digitor EMP, ürün izlenebilirliği ve üretim kalitesinin bilinirliliği anlamında ciddi katkılar sağlamaktadır. Oluklu Mukavva ve Kutu Üretim Sektörü, tedarik zinciri kategorisi içinde yer alan, sipariş odaklı çalışan, oldukça hızlı üretim ve sevkiyat yapılmasını gerektiren dinamik bir yapıya sahiptir. Üretim sürecinde en önemli maliyet girdileri kâğıt, işçilik, enerji ve nakliyedir. Dolayısıyla, üretim sırasında oluşan firelerin azaltılması, işlerin tekrarından kaynaklanan kayıpların önlenmesi, hata ve duruş nedenlerinin iyileştirilmesine yönelik aksiyonların alınması firma karlılığı açısından oldukça önemlidir. Ancak, gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapamayan işletmeler, doğru kararları zamanında alamadıkları için mevcut hata ve zararları önleyememekte; sonucunda da üretimin verimliliğini ve kalitesini düşürmektedirler.

NTN ERP ile entegre çalışan Digitor EMP sayesinde

 • Barkodlu Bobin Stokları ve Koltuk Ambarı izleme
 • Bobin ayaklarda kullanılan kağıt cinsleri ve miktarlarının kombine siparişleriyle (Upgrade/Downgrade) eşleştirmesi
 • Cut-Off ölçümleri ile Oluklu Makinasının iş sırası bilgilerinin alınması
 • Levha paletleri otomatik olarak barkodlanarak, vardiya bazında üretim bilgileri NTN ERP Sistemine otomatik entegrasyonu
 • Konfeksiyon Makinalarındaki besleme ve çıkış adetlerinin sayılarak üretim adetleri, fireler ve adetlerinin, duruş neden ve sürelerinin sipariş bazında toplanması
 • Makinaların gerçek zamanlı çalışma performans indeksleri
 • Üretilmiş, Anlık ve Planlanan iş yüklerinin izlenmesi ile olası dar boğazların önlenmesi
 • İkame makinalar ve alternatif rotalar ile üretimin kesintisiz sürekliliğinin sağlanması
 • İşletmede dolaşan paletler ve miktarının (WorkInProcess) anlık takibi
 • Sipariş bazında fiili maliyet hesabı ile ön-fiili maliyet mukayesesinin yapılması mümkündür.

Digitor EMP Nasıl Çalışır?

Üretim makinalarındaki üretim adetlerinin, ayar sürelerinin, duruş nedenleri ve sürelerinin, fire adetleri ve nedenlerinin bilinmesi, anlık olarak izlenmesi, üretim metrikleriyle ilgili analizlerin yüksek doğrulukla yapılması işletmenin etkinliği ve verimliliği açısından ciddi bir katma değer oluşturur. İşletmenin farkındalığı için en uygun çözüm, üretim makinalarında oluşan bilgilerin yerinde, anında ve gerçek zamanlı olarak toplanması, ölçümlenmesi ve değerlendirilmesini sağlayan Digitor EMP otomasyon sisteminin kurulmasıdır.

Üretimini ve sistem entegrasyonunu yaptığımız bu proje sonucunda, menşei, markası ve modeli ne olursa olsun işletmede kullanılan tüm makinalardan veri toplamak, bu verilerle üretim miktarlarının ve sürelerinin denetimini sağlamak, gerektiğinde yöneticilere uyarıları göndermek ve hepsinden önemlisi karar mekanizmasını doğru bilgilerle desteklemek Digitor EMP ile mümkündür. NTN ERP Üretim Yönetimi sistemiyle entegre çalışan Digitor EMP ile hatalı üretim miktarlarının azaltılması/önlenmesi, üretime yönelik etkin karar destek imkânlarını sağlayacak bilgilerin üretilmesi sağlanır.

 

“Digiboard” Konfeksiyon Üretim Bilgileri Panosu

Digitor EMP Makine Otomasyonu Sistemi’nin kurulu olduğu fabrikalarımızda, Konfeksiyon Makinalarındaki üretim bilgilerinin anlık gösteriminde Ankutsan A. Ş. Antalya ve Mersin fabrikalarında başarıyla devreye alınmıştır.

Vardiya bazında, anlık olarak,

 • Vuruş Adedi (Ad)
 • Anlık Hız (Ad/Sa)
 • Ortalama Hız (Ad/Sa)
 • Hedef Hız (Ad/Sa)
 • Duruş Süresi (Dk)

 

Digiboard, çalışan ekipler arasındaki tatlı rekabeti arttırarak verimli üretkenliğin artmasına katkıda bulunmanın yanısıra, bir bakışta işletmenin çalışma durumunun izlenmesini sağlar.

Teknik Özellikler :

 • 120 x 100 cm boyutlarında
 • Çift Taraflı Gösterge
 • Harflerin büyüklüğü 16 cm

 

 

 

 
DigiCollect

Konfeksiyon Anlık

Konfeksiyon Makinaları Anık Ekran

Görsel

Konfeksiyon Makinaları Sipariş Bilgileri

Ürüne ait sipariş bilgilerinin güncellendiği ekrandır.

Görsel

Planlama Üretim

Anlık Ürün Planlama Kalite, Açılım Bilgisi

Görsel

Kalite Planlama

Anlık Ürün Planlama Kalite Spekti

Görsel

Konfeksiyon Makinaları Klişe Bilgileri

Konfeksiyon Makinaları Klişe Planlama ekranı

Görsel

Konfeksiyon Makinaları Kalıp Bilgileri

Ürüne ait kalıp bilgilerinin güncellendiği ekrandır.

Görsel

DigiWeb

NTN Dashboard